Opinie - oceny


„Roman Górka tworzy rzeźby dojrzałe, nacechowane liryzmem, pełne poezji. Można się w nich doszukiwać związków ze sztuką ludową. Te związki wywodzące się z zafascynowania tą sztuką – jeszcze z lat dziecinnych – pozwalają na tworzenie rzeźb prostych w formie, ale jednocześnie budzących skojarzenia filozoficzne.”
Halina Dudowa

„Roman Górka używa wyłącznie drewna jako tworzywa artystycznego umiejętnie wykorzystując jego naturalne walory i kształty, ... jego rzeźby cechuje ekspresywność, dynamizm i skłonność do syntezy. Twórca znakomicie wyczuwa wszystkie walory drewna i umiejętnie pokonując opór materiału wydobywa sugestywne i przekonywające formy na granicy realizmu i abstrakcji.”
Jan Grygiel

„W maju w krośnieńskim BWA wystawiał w galerii swoje rzeźby w drewnie artysta rzeźbiarz Roman Górka. Jego rzeźby cechuje szacunek dla tworzywa wyrosły zapewne z szacunku dla bogatej tradycji snycerstwa, stąd także duża rzetelność warsztatowa. Oszczędna i zwarta bryła rzeźbiarska zgodnie z zamierzeniami artysty sugeruje treść.”
Julian Ataman

„R. Górka wyrwał z siebie wszelkie kiedyś ludowe inspiracje ... z Hasiora i zakopiańczyków pozostała jednak niepokojąco rozedrgana wyobraźnia, na którą zdobyty dyplom plastyka profesjonalisty zaczął nakładać wędzidła formalne i intelektualne.”
Krystyna Świerczewska
                                                                                                  
„Romana Górkę nagrodzono za zestaw rzeźb związanych ze sobą tematem zagłady i męczeństwa. Zwłaszcza rzeźby „Był las” i „Upiór wojny” zwracają uwagę oryginalną formą, przypominającą wypalone od środka drzewo, lekko tylko ogładzone ręką artysty.”
Magdalena Rabizo-Birek

 

ROMAN GÓRKA Blogger Templates Designed by productive dreams | Free Wordpress Templates. presents HD TV Watch Futurama Online. Featured on Singapore Wedding Cakes. © 2011