Moje impresje o rzeźbie Romana Górki - 4 listopada 2016


Dzisiejszy wernisaż Romana Górki w Zespole Parkowo Dworskim i Folwarcznym we Wiśniowej pozostawił mocne wrażenie. Wróciłam do tego pięknego miejsca, gdzie sama rok temu przedstawiłam swoje ikony. Teraz to miejsce nabrało innego smaku - smaku Art Deco. Fenomenalne, lekko awangardowe, raczej współczesne, ale mocno wsparte tradycyjnym warsztatem - rzeźby Pana Romana Górki. Artysty rzeźbiarza, który terminował u Hasiora, prezentował rzeźby w całej Europie. Nazwano Go solą tej ziemi.
Rzeźby P. Romana zdobią kilka kościółków podkarpackich i są w każdym muzeum. Bardzo ciepły i wrażliwy człowiek, który swe tragiczne, po części życie, zawarł w tajemnicy niedomówionej. Jak sam powiedział "nie daję nic na łopacie" i tak jak poezja ma metafory, tak i Jego rzeźby zmuszają do myślenia. Nic nie jest tu dosłowne i to jest właśnie wspaniałe. Współczesna rzeźba może być piękna a Art Deco wydaje się być fantastyczne. Najbardziej wstrząsająca? - "Przerwane macierzyństwo", bo żaden rodzic nie powinien nigdy przeżyć śmierci własnego dziecka i stać się rodzicem własnej wnuczki! Mocno działa na wyobraźnię i serce ta rzeźba, bardzo mocno.
Zapraszam do Wiśniowej codziennie, do 4 grudnia - gwarantuję piękne, ale i mocne emocje. Dziękuję Pani Ewuni Mroczce za zaproszenie - bez Niej nic nie miałoby miejsca! Dziękuję Panu Dyr. Kamilowi Mendocha za gościnność i zaproszenie!
Tekst: Inga Marczyńska
Przerwane macierzyństwo.
Z Panem Romanem Górka - rzeźbiarzem niezwykłym.
Muza
 Od lewej: Dyr. Zespołu Parkowo Dworskiego i Folwarcznego w Wiśniowej Pan Kamil Mendocha, Artysta rzeźbiarz Roman Górka i niezwykła, niezastąpiona Pani Ewa Mroczka.
Rzeźbiarz - sól tej ziemi, jak Go nazwano - Pan Roman Górka – cudowny.
 P. Ewunia spaceruje z Matką Boską Dońską - chyba rozpoznaję tam swoją ikonę.
Św. Franciszek.
Przerwane macierzyństwo - retrospektywa tragicznych przeżyć autora.
Ewunia Mroczka - siła i głowa obiektu pt : Pałac Mycielskich we Wiśniowej i Muzeum we Wiśniowej.
Ptak wojny.
 Kwiat paproci.
Ptak z jajem .
Antykrasnal
Maska.
Przepiękne wnętrze dawnej stajni konnej przy Pałacu Mycielskich we Wiśniowej - dzisiaj to miejsce wystawienniczo - kongresowe, z pokojami dla Gości, z pięknym parkiem i cudownymi gospodarzami obiektu.
 Ptasiek - na podst. książki i filmu o tym samym tytule.

Orła krzyk.
Ekshumowany.
Ptak wojny.
Mężczyzna i Łany.
Ta z tyłu, na końcu to POKUSA.
Pokusa.
 Stan błogosławiony.
Nowe życie.
Znamienici Goście, włodarze tutejszej Gminy i Artysta Rzeźbiarz P. Roman Górka.
Po lewej stronie Spalony na parafii - alegoria zdemaskowanego czynami demoralizującymi księdza i jego los na parafii w sposób wymowny: czarna sutanna, połamany konfesjonał, zbrukany, spalony grzechem...
 

ROMAN GÓRKA Blogger Templates Designed by productive dreams | Free Wordpress Templates. presents HD TV Watch Futurama Online. Featured on Singapore Wedding Cakes. © 2011